Број на оглас: 3552263
Објавен на: 26.03.2020, 14:46
1 / 4

Тајфун на дизел 50.0kW, CIMEX D50

14.773 МКД

Категорија: Бизнис и дејности, Машини алати / Индустриски машини

Вид на оглас: Се продава


Тајфун на дизел Cimex D50 50 kW - високо ефикасна дизел греалка со директено горење е погоднa за загревање и одржување на температурата во големи отворени и затворени простории со добра вентилација, каде што се изведуваат градежни работи, работилници, производствени сали. Во градежништвото, Cимекс D30 тајфунот на дизел наоѓа примена за сушење на шпакловани ѕидови, бои, одржување на температурата при поставување на подови итн.Компактните димензии и малата тежина во комбинација со тркалата на шасијата овозможуваат извонредна мобилност и лесен транспорт.

Благодарение на целосното горење во процесот на греење, нивото на издувните гасови се намалува до многу ниски вредности.

Тајфунот на дизел е опремен со термостат за задавање на саканата температура.Вградениот термостат за собна температура овозможува на машината да ја одржува претходно зададената температура и автоматски да се исклучи кога ќе се достигне зададената температура, што доведува до економичност на горивото.

Ложиштето за согорување е изработено од нерѓосувачки челик и има куќиште што го задржува надворешното обложување ладно, дури и при продолжено работење со максимална моќност. Подавањето на горивото се извршува од ламелна пумпа за гориво со регулатор на притисок управувано од компактен и тивок електричен мотор.

Воздушниот филтер што е монтиран на пумпата кој што може да се пере, овозможува користење во средини со висока прашливост и ги штити компонентите на пумпата од абење.Карактеристики:

Голема топлинска моќ - генерира огромна количина на топлина веднаш
Голем проток на воздух
Погоден за надворешни и затворени простории
Мулти-гориво - дизел / биодизел / керозин
Ложиште од нерѓосувачки челик
Електронски систем за контрола на пламенот со фотоклетка
Автоматско исклучување во отсуство на гориво
Резервоар со индикатор за нивото на горивото
Термостат против прегревање
Вграден термостат за собна температура
Контролер на температура
Два филтри за гориво - во резервоарот и пред дузата
Пумпа за гориво-ламелна со воздушен филтер што се пере
Мотор со топлинска заштита
IPX4 класа на безбедност
Количка со тркала за лесен транспорт
Компактна големина
Мала тежина
Технички карактеристики:

Капацитет (kW) 50
Капацитет (Kcal/h) 37.900
Напон (V/Hz) 220-240/50
Номинална струја (A) 1.2
Волумен на греење / 30ºC / (m3) 872
Потрошувачка (kg/h) 3.63
Мотор:

Гориво Дизел
Обем на резервоарот за гориво (l) 50.0