Број на оглас: 1797183
Објавен на: 17.09.2020, 13:24
1 / 4

OДГЛЕДУВАЧНИЦА НА ЈАПОНСКА ПОТПОЛОШКА

По Договор

Категорија: Слободно време и хоби, Животни / Животни / Птици

Вид на оглас: Се продава


Продажба на :
- јајца за конзумација
- јајца за инкубација
- пилиња еднодневни,повеќедневни и несилки
- месо од препелици
За повеќе информации јавете се слободно може да се договориме околу поголема количина.
Праќаме и по Карго низ цела македонија.
Можна е соработка доколку се договориме.
ЛЕКОВИТИ ЈАЈЦА ОД ЈАПОНСКА ПОТПОЛОШКА

Повеќе векови во јапонаската и кинеската литература има студии и анализи за лековитоста на јајцата од јапонската потполошка за нивната високопротеинска и биолошка вредност за повеќекратна корист за човековиот организам, особено за срцето,бубрезите,желудникот и мозокот. Исто така многу се корисни за децата во развој ,за регенерација и подмладување на организмот, како и храна за диеталци. Од досегашната пракса е утврдено дека терапијата со 120 јајца помага за лечење на зголемениот крвен притисок, чир на желудник, артериосклероза и неуредното варење.
Терапијата со 240 јајца помага за лечење на шеќерната болест,бронхијална астма,бронхитис, слабокрвност, мигрена, спречување од инфаркт на срцето,го намалува нервното растојание,го намалува холестеролот во крвта,допринесува за поубав тен на лицето па дури го зголемува и памтењето.
За лековитоста допринесува покрај другото и големиот процент на витамини, минерали и аминокиселини. Искажано процентуално во однос на кокошкините јајца тоа изгледа вака :

Протеини - 110% Каротиноиди - 104%
Витамин Б1 - 280% Минерални материи
Витамин Б2 - 219% Калциум - 146%
Витамин ПП - 111% Фосфор - 115%
Витамин А - 151% Калиум - 550%

Железо - 459% Метоинин - 190%
Кобалт - 173% Аспароганска кис. - 149%
Амино киселини Глутаминска кис. - 119%
Лизин - 140 % Триптоган - 120%
Цистин - 153%

Начин на употреба:

Јајцата се земат (пијат) наутро на празен стомак 15-30мин. пред јадење. Првите 3 дена се пијат по 3 јајца, а потоа по пет јајца.На деца и се дават 1-2 јајца дневно (зависно од возраста). Јајцата ако не може да се пијат, може да се матат со шеќер, мед,млеко,сокови и др. Важно е да се конзумираат пресни.
По потреба терапијата се повторува по паузата да не биде поголема 6 месеци.Се чуваат во фрижидер или картонска кутија.Рокот на употреба на така чувани јајца е 60 дена, а потоа можат да се варат или да се пржат.
https://www.facebook.com/potpoloska?ref=aymt_homepage_panel